Srpen 2013

[Anime] Mahou shoujo madoka magica

30. srpna 2013 v 14:31 A n i m e
Název: Mahou shoujo madoka magica
Japonsky: 魔法少女まどか★マギカ
Rok vydání: 2011
Počet dílů: 12
Typ: TV série
Manga: Ano

Kdyby vám někdo nabídl, že vám splní jakékoliv přání, za to, že se z vás stane "magické děvče" a budete ničit čarodějnice (přičemž budete riskovat holý život), vzali byste to?
Přesně toto se přihodí naší hlavní hrdince Madoce a její kamarádce Sayace.


První, co mě příjemně překvapilo, byla kresba. Ta je opravdu báječná. Vůbec to nebilo do očí, byla trochu atypická ale opravdu příjemná. Hudba: Opening celkem pěkný. První ed mě moc nebral, ale ten druhý ending od Kalafiny, ten je úžasný a hodí se k tomu mnohem víc. Pojmenování první a druhý ed není přesné, protože se tam prostřídaly. Nejprve byl ten "první", poté přišla na řadu Kalafina s písní Magia a po pár dílech se tam zase vrátil ten první. Hudba v anime byla skvělá, měla to na starosti Yuki Kajiura (teď si nejsem jistá, ale myslím, že měla na starosti taky hudbu v anime Fate/Zero, která je naprosto dokonalá). Nejvíc se mi líbila ost - Sis puella magica! a Credens justitiam. Credens justitiam je z ost nejspíš nejlepší.
Sama od sebe bych se na něco takového rozhodně nepodívala, stačilo by mi to "mahou shoujo" a měla bych jasno. Myslela bych si to, že to bude další typické mahou shoujo anime, ve kterém se stejně nikomu nic nestane, které je plné klišé, a které někdo, komu je víc jak deset nemusí zkousnout. A i přesto, že se tam klišé jako holčičky (ano, školačky), které dostaly magickou moc, nosí roztomilé oblečky a bojují proti zlým čarodějnicím skutečně objevují, dává to žánru mahou shoujo naprosto nový rozměr. Rozhodně to není tuctový kousek, a ten, kdo to stopl před třetím dílem, neví o co přichází.

Ale taky se tedy přiznám, že před koncem třetího dílu jsem si myslela, že s tím seknu. Ze začátku to skutečně vypadá jako typické mahou shoujo anime s dobrou kresbou, ale po pár dílech se to změní v opravdu dobrou podívanou, kterou si užijete, i když už vám deset dávno bylo. Jediné, co mě trochu zklamalo, byl ten konec. I když jsem věděla, že to není to typické anime tohoto žánru, tak jsem podvědomě očekávala nějaký ten typický konec. Kdyby byl opravdu takový, jaký jsem ho čekala, tak by mě tvůrci zklamali. Sice takový nebyl, ale ani tak mě moc neuchvátil a měla jsem problém ten poslední díl dokončit. Nevím proč, ale mě ten konec prostě neuspokojil.
Chtěla jsem se na toto anime rozepsat mnohem víc ale už je to nějaká ta doba, co jsem to viděla.
Hodnocení tomu dávám vysoké, protože mě toto anime velice příjemně překvapilo.

Hodnocení: 8/10

[Anime] Angel Beats!

10. srpna 2013 v 18:33 Recenze
Název: Angel Beats!
Japonsky: エンジェル ビーツ!
Rok vydání: 2010
Počet dílů: 13 + OVA
Typ: TV série
Manga: Ano
Žánr: Akce, komedie, přestřelky, romantika

Otonashi Yuzuru se najednou probudí na neznámém místě a nic si nepamatuje. Pár metrů od něj klečí holka se zbraní, která se mu představí jako Yurippe, a sdělí mu, že je po smrti. Zároveň ho vyzve, aby se k nim přidal - "já-vám-dám-že-jsem-mrtvý-bojiště". Otonashi samozřejmě vůbec netuší o co jde a nevěří jí ani slovo. Yurippe mu vysvětlí, že je v posmrtném světě a musí bojovat proti andělovi, aby nebyl vymazán. Otonashi jí pořád nevěří, a myslí si, že je to vtip. Tak jde dolů za "andělem" a zeptá se ho. Ten mu to potvrdí. Pořád tomu nechce uvěřit a žádá nějaký důkaz, tak ho ten anděl zabije. Zanedlouho se probudí na ošetřovně s pocitem, že se mu to jenom zdálo. Ale vedle něj leží jeho košile celá od krve. Nakonec se dostane do ředitelny, kde má "já-vám-dám-že-jsem-mrtvý-bojiště" sídlo. Ostatní mu znovu zopakují, co už slyšel ale tentokrát jim už Otonashi věří a přidá se k nim. Tak začíná jeho boj proti vymazání...

AB! určitě patří k nejlepším anime, které jsem kdy viděla.
Opening je krásný a dokonale se k anime hodí. Ending je takový průměr ale příjemný. Co ale určitě musím pochválit je hudba v anime. Po hudební stránce je to dokonalé. Pár OST jsem si dokonce stáhla, a když je poslouchám, tak mi z nic naskakuje husí kůže. Hudbě bych proto dala plných deset bodů. Krásně podtrhovala děj. Na konci článku jsem dala pár videí s OST, která jsou podle mě jedna z nejlepších.
Nejdříve se to tváří jako komedie (a musím uznat, že mě to opravdu pobavilo... u jednoho dílu jsem opravdu brečela smíchy, což se mi u anime zase tak často nestává), po pár dílech se tam začínají objevovat trochu vážnější témata a u konce se vás to snaží rozbrečet (u mě to bylo taktak, ale pokus si dobře vzpomínám, tak jsem nebrečela...). Nebyla jsem si jistá, co od toho očekávat a po prvním díle by mě nenapadlo, že to bude tak dobré. Ale právě toto může být i kámen úrazu. Někteří lidé AB! vyčítali, že je to nepřehledný slepenec žánrů. Jejich výtky jsou opodstatněné, opravdu se tam míchá dost žánrů, ale mně to problém nedělalo. Já AB! řadím mezi nejlepší anime, co jsem kdy viděla.
Postavy byly dobré, bohužel se těm méně důležitým anime moc (vůbec) nevěnovalo a skoro nic jsme se o nich nedozvěděli. Byly tam jen, jak se říká "do počtu", aby měl kdo umírat, když plnili ty jejich "mise" viz 2. díl. Vím, že za 13 dílů nám nemohli dopodrobna představit tolik postav. Bylo jich tam zbytečně moc, ani jsem si je nezapamatovala. Když jsem potom četla recenze, říkala jsem si pro sebe: "Někdo takový tam vážně byl?". Taky si myslím, že mohli více vytěžit z příběhu Yurippe a naopak vynechat Naoiho (nudaaa!). Třeba příběh Otonashiho a Iwasawi byl využit skvěle.
Kresba je, jak už to u novějších anime bývá, opravdu pěkná. Upřednostňuji spíš novější anime právě kvůli pěkné kresbě.
Takže za mě AB! rozhodně ano, doporučuji.

Spoiler!!!
Četla jsem někde taky otázku, jestli se znovu setkali. Osobně konce dílů po endingu většinou nesleduji. Tam to pro mě většinou končí. Ale po posledním díle jsem to nechala jet dál a tam je ukázané, že se nejspíš potkali i v novém životě.
Plus mě také zarazila jedna věc, a nebyla jsem jediná. Na konci posledního dílu Kanade řekla, že to Otonashi jí daroval srdce a ona mu chtěla poděkovat. Ale v tom případě, jak mohla být v posmrtném světě dřív než on? Logicky, když někdo daruje srdce, tak už je mrtvý a tomu darovanému to život prodlouží, proto nechápu, proč se v tom světě objevil Otonashi až nějakou dobu po Kanade. Jedna z možností, která mě napadla, že datum smrti se nejspíš neshoduje s datem příchodu do onoho světa. Možná se to řídí něčím jiným. Nikde nebylo řečeno, že se tam člověk musí dostat bezprostředně po smrti. To by to vysvětlovalo a možná bych se s tím i spokojila. Ze začátku jsem si ale myslela, že to možná tvůrci tentokrát nevychytali...
Konec spoileru...

OVA
Nebyla nic moc. Celé anime je opravdu skvělé, takže jsem se na ni těšila, ale teď si myslím, že by se to anime klidně obešlo i bez ní. Je dost přehnaná a kazí to ten dobrý dojem z celého anime.

Hodnocení: 9/10